כולם אוהבים לעשות צרכים. אך לא כולם נהנים במיוחד מפעולת הניגוב, או פשוט חושבים שאפשר לעשות אותה טוב יותר. במיוחד אם פעולת הניגוב כוללת מספר איטרציות של ניגובים עד "ההגעה ליעד" (טוסיק נקי ויבש). במקרה זה, האם שמעת על בידה?

מהו בידה?

בידה , מילה שנשמעת כמו הגיעה מהשפה הצרפתית – ויש שיגידו שזה אכן נכון – מהווה ציוד היגייני לחדר השירותים. מדובר בדרך מסוימת לשטוף את האיברים האינטימיים לאחר השימוש בשירותים.  ויש שיגידו שמדובר בתוספת נהדרת לחוויית הניגוב לאחר עשיית הצרכים.

מי ייהנה מהשימוש בבידה?

היתרון המיידי, או הבהיר ביותר לאחר השימוש בבידה, הוא ניקוי האחוריים באופן נקי, רענן ויש שיגידו גם בריא במיוחד. יש אנשים שממש יגידו שהשימוש בבידה הרבה יותר נעים ונוח להם מאשר השימוש בנייר טואלט. במיוחד עבור אנשים שעברו ניתוח, ילדו מישהו או מגיעים עם איזו תסמונת רפואית אחרת שהשימוש בבידה מאוד תומך בהליך הריפוי עימה. זאת כי השטיפה במים של איברי המין יכולה להיות עדינה יותר מאשר ניגוב בנייר טואלט (גם אם הוא רך ונעים באופן יחסי), בייחוד לאנשים שחווים רגישות מסוימת באזורים אלו.

מעבר לכך, יש שישוו זאת למצב מאוד משעשע. נניח שציפור עשתה קקי עלייך: האם תנקה זאת עם נייר טואלט? סביר להניח שתערב מים ואף סבון בדבר. ובכן, אותם אנשים ישבו את ניקוי הישבן לכך.

יתרון סביבתי לבידה?

יתרון נוסף לבידה, הוא היתרון הסביבתי. יש שיגידו כי באמריקה עושים שימוש בכ-36.5 מיליארד גלילי נייר טואלט כל שנה, כאשר בשנת 2015 הושקעו בכך כ-9.6 מיליארד דולרים.  על כן, ישנם שיחשבו ויגידו כי אפשר פשוט להשתמש בבידה ובכך להפחית משמעותית את כמות הנייר טואלט המופק מדי שנה.

מעבר לכך, שניתן גם לחסוך גם בשימוש במים. מבחינה אקולוגית. זאת, כי לפי מישהי ברשת אשר ציטטה כתבה אמריקאית, זה לוקח כ-37 גלונים של מים על מנת לייצר גליל אחד של נייר טואלט, כמו גם כפאונד וחצי של עץ. כאשר השימוש בבידה, כפי שניתן להניח, לוקח כמות מזערית יחסית של מים.

יתרון היגייני?

יתרון נוסף לבידה הוא יכולתו לסייע עם היגיינה באזור פי הטבעת ואיברי המין. במקור משנת 2005, פורסם כי ב-22 בתי סיעוד שהותקנו בהם אסלות עם בידה, נמצא כי אצל חצי מהדיירים ומהצוות דווח על "אפקט חיובי באשר לפעולות אסלה", כלומר – נמצא, שאצל הדיירים, דווחה מידה פוחתת של בקטריית שתן לאחר השימוש בשירותים.  במילים אחרות, שטיפת הטוסיק במים יכולה לסייע בהסרת יותר בקטריה הקשורה למה שיוצא מן הישבן (שומרים על נימוס כאן אז נרמוז קלות), ובכך מסייעים במניעת הפצתה הבקטריה גם לידיים ולסביבה. יש שיגידו שהשימוש בבידה מרגיש כמו מקלחת קלה לאזור הישבן.

By admin